Reklama
 
Blog | Jarmila Johnová

Zastavme financování Putinovy agrese na Ukrajině

Skupina 1200 občanů podepsala petici, která požaduje zastavení nákupů energií z putinovského Ruska na vrub svého pohodlí. Podporuje tak výzvu evropského parlamentu k úplnému embargu ,

Tisková zpráva ze dne 12. 4. 2022

k předání otevřeného dopisu požadujícího zastavení nákupu energií z Ruska

 

Dnešního dne byla vládě předána petice vyzývající k zastavení nákupů plynu a ropy z Ruska ((Odkaz na petici a podpisy:
https://www.petice.com/dopis_vlad_r_s_poadavkem_na_zastaveni_dodavek_ropy_a_plynu_z_ruska?u=8128302). K petici zveřejněné před týdnem připojilo svůj podpis téměř 1200 občanů různých profesí, věku, bydliště, zaměření i postavení, kteří se nechtějí podílet na financování invaze putinovského Ruska na Ukrajinu. Tato agrese odporuje nejen právu Ukrajiny na sebeurčení, ale je i brutální vůči civilistům. Je tedy neoprávněným útokem na suverénní stát a popírá právo každého jednotlivce na život.

Naše petice se liší od obvyklých výzev adresovaných exekutivě tím, že neklade požadavky ve svůj prospěch, ale žádá po vládě rozhodnutí, jež představuje nejúčinnější pomoc trpící Ukrajině, která nás o ni zatím marně žádá. Signatáři jsou ochotni nést následky takového rozhodnutí a zavazují se vzdát se svého pohodlí a snášet nepříjemné následky. Od vlády jen požadují, aby v nelehkém údělu pomohla občanům, kteří budou tímto rozhodnutím postiženi nejvíce.

Tato petice je jednou z několika současných českých iniciativ navrhujících, abychom energií také šetřili a nepokoušeli se pouze chybějící dodávky energií z Ruska nahradit odjinud, a někteří jejich členové se  k naší petici také připojují. Nejméně škodlivá a nejlevnější energie je totiž ta, která se nespotřebuje. Naše společnost energií plýtvá například přetápěním vnitřních prostor. Nastavit termostaty o několik stupňů níže (snížení teploty vnitřního prostoru o 1 st. C přináší úsporu 7% energie), přestat vytápět ulice plynovými hořáky, nenechat protékat zbůhdarma teplou vodu, nejezdit autem přes ulici pro koblihu, však můžeme ihned a bez jakýchkoliv nákladů.

Další válka v pořadí je s klimatickou změnou, která již probíhá, ale nechceme si ji přiznat ( https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg2/resources/press/press-release/). Uvědomuje si to i ukrajinský prezident Zelenskyj, který nás žádá o zastavení nákupu fosilních paliv z Ruska a navrhuje této situace využít k rychlé transformaci evropské energetiky na zelenou.

Dnes jsme předali text petice (otevřeného dopisu) předsedovi vlády Petrovi Fialovi a předáme i jednotlivým ministrům. Emailem ji dáme na vědomí i zákonodárcům.

Jarmila Johnová 721 761 474, [email protected]
Věra Roubálová, Kostlánová 737 754 418, [email protected]
František Kostlán 732 18 96 51, [email protected]

Reklama